Rivers Waterfalls and Lakes

9 Mayıs 2024, Comments Rivers Waterfalls and Lakes için yorumlar kapalı
PROJE HAKKINDA

IYACA(Uluslararası Gençlik Aktiviteleri Merkezi Derneği) ortağı olduğu Nehirler, Şelaleler ve Göller (Rivers, Waterfalls and Lakes) isimli gençlik hareketliliği projesi, Alba/Romanya’da 23-31 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Romanya, Almanya, Polonya, İspanya, Estonya, Türkiye ve Letonya'dan 30 gencin dahil olacağı eğitim kursu projesinde yaygın eğitim(NFL) ilkelerine dayalı proje yürütülecektir. IYACA adına projeye 4 gençlik çalışanı katılacaktır.

Projenin konusu, uygulama ve metodolojimizin temel unsurlarından biri olan gençler arasında sağlıklı ilişkiler kurmakla bağlantılıdır. Günlük hayatımızı olumlu ya da bir şekilde etkileyen insan etkileşimlerini tanımlamak için 'ilişkiler' kavramı için çok çeşitli kelimeler kullanırız. Aslında başlatmaya, değer vermeye, beslemeye ve kapatmaya karar verdiğimiz etkileşimlerin ve ilişkilerin özetiyiz.

Yaşadığımız çevre, yaşamın tüm önemli yönlerinde aldığımız kararları şekillendirir ve sonuç olarak diğer insanlarla ilişkiler üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Anlamlı ve besleyici ilişkiler kurmak, başarmamız için bize verilen en zorlu 'görevlerden' biriydi ve hala da öyle. Bu herkes için çok basit bir iş değil: bazılarımız bu testi geçemiyoruz. Bunun birden fazla nedeni var ve bunlardan bazılarını bu Eğitim Kursunda (TC) keşfetmeyi planlıyoruz.

Profesyonel bir gençlik çalışanı olarak, bir haftalık resmi olmayan öğrenme yöntemlerinin test edilmesi sırasında 'sağlıklı ilişkiler' kavramını çeşitli perspektiflerden keşfetmeye davetlisiniz. Sağlıklı ilişkilerin bileşenlerini derinlemesine incelemeye ve iletişim, güven, özgürlük, rıza veya destek vermenin ve almanın nasıl olduğunu deneyimlemeye hazırız. Sağlıklı ilişkilerin bu sütunlarını esas olarak iddialı ve çatışmasız iletişim kurma gözüyle keşfedeceğiz. Haftayı iki parçaya ayırmayı planlıyoruz. İlk günlerde, gençlerle çalışma deneyimimiz, duygusal okuryazarlığı ve davranış kalıplarını araştıran yöntemler yoluyla doğrulanan bir dizi aktivite ve aracı kolaylaştıracağız. TC'nin ikinci bölümünde, bir atölye çalışması oluşturup meslektaşlarınıza sunarak kolaylaştırma becerilerinizi test etmeye davetlisiniz.

Projenin hedefleri;

Projenin hedefleri; *Gençlik çalışnalarının anlamlı ve besleyici ilişkiler kurma konusunda bilgi beceri ve davranışlarını geliştirmek.
*Duygusal okuryazarlık, zenginleştirici ve çatışmasız iletişim, bağımlılık yaratan kalıplar, akran baskısı, özsaygı, kişisel gelişim, kapsayıcılık ve kendini kabul etme gibi birçok konuyu ele alacağız. Bir katılımcı olarak siz, bu alanla ilgilenen kişilerden ilgili yöntemleri, araçları, ilkeleri ve diğer unsurları toplamak için harika bir fırsatın parçası olacaksınız.
*Kişisel ve sosyal gelişim sürecinde öğrenmeyi öğrenme. Kendini keşfetme ve dahil etme stratejisinde pedagojik yaklaşım.
*Vatandaşlık yeterliliklerinin gelişimi, gençliğin desteklenmesi ve gelişimi.
*Kültürel farkındalık gelişimi. Ortaklık ve iş birliği için uygun alan oluşturarak Avrupa'dan çeşitli uygulamaların keşfedilmesi kültürlerarası öğrenme ve iletişim konusunda faaliyetler. Farklı ülkelerden gelen gençlerle kültürlerarası öğrenme boyutunu ala alınarak, farklı gruplarla çalışama becerisinin gelişimin sağlanması p>

Projemizde; Tartışma ve dinleme, sosyal becerilerinizi geliştirme (empati, iletişim , farkındalık , takım çalışması, yaratıcılık), Farklı eğitimciler ve gençlik çalışanları ile tanışma, ortaklık ve işbirliği kurma, Öğrenme, paylaşma, zorluklarla mücadele ve gelişim odaklı bir faaliyet programı uygulanacaktır. Eğitim metodolojisi katılımcı odaklıdır. Çalışma yaklaşımı olarak yöntemler, deneyimsel öğrenme araçlarını, duyusal ve kinestetik yaklaşımları (dokunma sürecin bir parçası olacaktır, TC'ye kaydolmadan önce bu konuda rahat olduğunuzdan emin olun), sanata dayalı araçları, duygusal iç gözlem yöntemlerini, farkındalık tekniklerini ve yansıtıcı çalışmaları içerir.

Erasmus+ Programı Romanya Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen proje gençlik çalışanlarının bilgi beceri ve kazanımlarının gelişimini sağlamak için geliştirilmiştir. Katılımcılar yaygın ve sargın öğrenme metotların kullanıldığı projenin sonunda YOUTHPASS sertifikası alacaktır. Bu sertifika katılımcının kariyer planlamasına etki edebilecek önemli kazanımdır. Proje IPTA (Projects and Ideas for Active Youth) isimli kurumun ev sahipliğinde (koordinatör) gerçekleştirilecek.

KATILIM KOŞULLARI

Projeye aşağıdaki koşulları sağlayan veya kabul eden gençler başvuru yapabilirler. Lütfen bu koşulları sağlamıyor veya kabul etmiyorsanız başvuru formunu doldurmayınız!!! Ailenizden, Sevgilinizden veya bir kurumdan izin almak gibi bir sorumluluğunuz varsa, önce izinlerinizi alıp sonrasında başvuru yapınız.

 • *20-35 yaş aralığında olmak
 • *Sigara, Alkol ve benzeri maddeleri kullanmayan ve proje süresince kullanamamayı taahhüt eden>
 • *Proje konusuna ilgi duyan, ve ulusal çapta eğitim vermeyi taahhüt eden
 • *Proje dönüşünde yerelde bir eğitim düzenlemeyi taahhüt eden ve projeyi aktif olarak yayınlaştırmayı taahhüt eden
 • *Faaliyetleri İngilizce dilinde takip edebilecek,
 • *Projeyi bir tatil veya seyahat fırsatı olarak görmeyen
 • *Proje sonunda blog/film, rapor hazırlamayı kabul eden
 • *Projeden elde ettiği kazanımları yaygınlaştıracak
 • *Faaliyetlere tam katılım sağlayabilecek
 • *Seyahat engeli olmamak
 • *Açık fikirli, yeniliklere, paylaşıma ve öğrenmeye açık olmak
 • *IYACA ile katılım/öğrenme sözleşmesi imzalamayı kabul etmek
 • *Proje öncesi faaliyetlere yönelik(kültürel gece, organizasyon tanıtımı ve araştırmalar) hazırlık yapmayı kabul etmek
 • *Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Coğrafi ve Eğitimsel sebeplerle dezavantajlı olmak tercih/öncelik sebebi olabilir.

YOLCULUK ve VİZE HAKKINDA

Yolculuk, vize, konaklama ve yemekler koordinatör kurum tarafından proje bütçesinden Erasmus+ kuralları doğrultusunda karşılanmaktadır. Proje kapsamında, seyahat sağlık sigortası, pasaport, vize başvurusu için bir şehirden başka bir şehre yapılan seyahat / konaklama vb… masraflar katılımcının sorumluluğunda olup, proje bütçesinden karşılanmamaktadır. Yolculuk planı, tüm katılımcılarla birlikte IYACA sorumlusu ile birlikte yapılır ve birlikte biletler alınır. Katılımcı projeye giderken tüm seyahat masraflarını yapması gerekmektedir.

Katılımcı vize, uçak, otobüs ve tren biletlerine ait faturaların asıllarını, uçak biniş kartlarının gidiş - dönüş tamamını Ev Sahibi Kurum veya IYACA’ya teslim etmek zorundadır. Katılımcı yolculuk evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda, yolculuk ve vize masrafları proje kapsamında iadesini alır. Ancak katılımcı kaybettiği evrakların ödemesini alamaz. Özellikle uçak biniş kartını (boarding card) kaybeden katılımcı uçak biletinin ödemesini alamaz. Eğer katılımcı faaliyetlere tam olarak katılmaz ise koordinatör kurum katılımcının yolculuk ödemesini yapmama veya projeden tamamen çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Yolculuk ve Vize masrafları ödemesi, genellikle projeden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bazen bu süre 3 ay sürebilmektedir. Bu sebeple IYACA ortak olduğu proje kapsamında gönderdiği katılımcıların yolculuk ve vize ödemesinin gecikmesinden sorumlu değildir.

Vize başvurusu için gerekli evraklar gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu katılımcı tarafından yapılır. Katılımcı vize evraklarının neler olduğunu araştırma ve hazırlamakla yükümlüdür. IYACA projeye göndereceği katılımcıya vizesinin onaylanması konusunda garanti vermez, bu tamamen konsolosluğun yetkisindedir.

BAŞVURU HAKKINDA

Projede aktif olarak yer alabilecek, kendini geliştirmek isteyen, farklı toplumlardan gençlerle bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşmak ve öğrenmek isteyen gençler, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilirler.

Son başvuru tarihi: 10.05.2023 saat 12.00’dır.

Başvuru sonuçları 11.05.2024 tarihinde tüm katılımcılara mail yoluyla bildirilir.

Comments are closed.