Youth Voice

3 Haziran 2023, Comments Youth Voice için yorumlar kapalı
PROJE HAKKINDA

IYACA(Uluslararası Gençlik Aktiviteleri Merkezi Derneği) ortağı olduğu "YOUth Voice 2023” (Gençlerin Sesi 2023!!!) isimli gençlik değişimi projesi 02-11 Temmuz 2023 tarihleri arasında Romanya’nın Bükreş-Braneşti şehrinde gerçekleşecektir. Bu gençlik değişimi projesinde 16-22 yaş arasında Portekiz, Litvanya, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'dan 60 kişi yer alacak olup, IYACA adına 10 genç ve 2 grup lideri katılacaktır.

Projenin temel amacı; Aktif Vatandaşlık, katılım, demokrasi, kültürel çeşitlilik, kültürlerarası öğrenme ve gençlik çalışmaları konularında bilgi beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesini sağlamak. Proje yaygın eğitim metotların kullanılacak ve gençlerin yaparak deneyerek öğrenmesine imkan tanıyacaktır.

Projenin hedefleri;

 • Aktif vatandaşlığın yerel, ulusal ve Avrupa düzeyinde sahip olduğu gücün farkına varmak,
 • AB'nin ilkeleri, Avrupalılık kimliği ve katılımcı demokrasi bilincinde gelişim,
 • Gençlik çalışmaları uygulamasında yaygın öğrenme tekniklerini savunmak,
 • Avrupa genelinde işbirliğini geliştirmek ve ortaklıklar geliştirmek,
 • Gençler arasında kültürel değişim, önyargı ve kalıp yargıları kırmak,

 • Katılımcılar yaygın ve sargın öğrenme metotların kullanıldığı projenin sonunda YOUTHPASS sertifikası alacaktır. Bu sertifika katılımcının kariyer planlamasına etki edebilecek önemli bir kazanımdır. Proje CET - European Youth Center (koordinatör) isimli kurumun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Proje Bükreş'e 34 km uzaklıkta bulunan Braneşti kasabasında Liceul Teoretic-Cezar Nicolau isimli okulun kampüsünde gerçekleştirilecektir.

  KATILIM KOŞULLARI

  Projeye aşağıdaki koşulları sağlayan veya kabul eden gençler başvuru yapabilirler. Lütfen bu koşulları sağlamıyor veya kabul etmiyorsanız başvuru formunu doldurmayınız!!! Ailenizden, Sevgilinizden veya bir kurumdan izin almak gibi bir sorumluluğunuz varsa, önce izinlerinizi alıp sonrasında başvuru yapınız.

 • 16-22 yaş aralığında olmak
 • Proje konusuna ilgi duyan,
 • Gençlik değişimi projesini ingilizce takip edebilecek düzeyde ingilizcesi olan,
 • Projeyi bir tatil veya seyahat fırsatı olarak görmeyen
 • Proje sonunda blog/film, rapor hazırlamayı kabul eden
 • Projeden elde ettiği kazanımları yaygınlaştıracak
 • Faaliyetlere tam katılım sağlayabilecek
 • Seyahat engeli olmamak
 • Açık fikirli, yeniliklere, paylaşıma ve öğrenmeye açık olmak
 • IYACA ile katılım/öğrenme sözleşmesi imzalamayı kabul etmek
 • Proje öncesi faaliyetlere yönelik(kültürel gece, organizasyon tanıtımı ve araştırma) hazırlık yapmak
 • Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Coğrafi ve Eğitimsel sebeplerle dezavantajlı olmak tercih/öncelik sebebi olabilir.

 • YOLCULK ve VİZE HAKKINDA

  Yolculuk, vize, konaklama ve yemekler koordinatör kurum tarafından proje bütçesinden Erasmus+ kuralları doğrultusunda karşılanmaktadır. Proje kapsamında, seyahat sağlık sigortası, pasaport, vize başvurusu için bir şehirden başka bir şehre yapılan seyahat / konaklama vb.. masraflar katılımcının sorumluluğunda olup, proje bütçesinden karşılanmamaktadır.

  Yolculuk biletleri projeye giden tüm katılımcılarla birlikte IYACA tarafından belirlenen plan doğrultusunda alınır. Katılımcı projeye giderken tüm seyahat masraflarını yapması gerekmektedir.

  Katılımcı vize, uçak, otobüs ve tren biletlerine ait faturaların asıllarını, uçak biniş kartlarının gidiş - dönüş tamamını Ev sahibi kurum veya IYACA’ya teslim etmek zorundadır. Katılımcı yolculuk evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda, yolculuk ve vize masrafları proje kapsamında iadesini alır. Ancak katılımcı kaybettiği evrakların ödemesini alamaz. Özellikle uçak biniş kartını (boarding card) kaybeden katılımcı uçak biletinin ödemesini alamaz. Eğer katılımcı faaliyetlere tam olarak katılmaz ise koordinatör kurum katılımcının yolculuk ödemesini yapmama veya projeden tamamen çıkarma hakkı bulunmaktadır.

  Yolculuk ve Vize masrafları ödemesi, genellikle projeden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bazen bu süre 3 ay sürebilmektedir. Bu sebeple IYACA ortak olduğu proje kapsamında gönderdiği katılımcıların yolculuk ve vize ödemesinin gecikmesinden sorumlu değildir.

  Vize başvurusu için gerekli evraklar gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu katılımcı tarafından yapılır. Katılımcı vize evraklarının neler olduğunu araştırma ve hazırlamakla yükümlüdür. IYACA projeye göndereceği katılımcıya vizesinin onaylanması konusunda garanti vermez, bu tamamen konsolosluğun yetkisindedir.

  BAŞVURU HAKKINDA

  Projede aktif olarak yer alabilecek, kendini geliştirmek isteyen, farklı toplumlardan gençlerle bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşmak ve öğrenmek isteyen gençler, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilirler.

  Son başvuru tarihi: 05.06.2023 saat 12.00’dır.

  Başvuru sonuçları 06.06.2023tarihinde tüm katılımcılara mail yoluyla bildirilir.

  Comments are closed.