Active Citizenship and Conflict Transformation

20 Nisan 2024, Comments Active Citizenship and Conflict Transformation için yorumlar kapalı
PROJE HAKKINDA

IYACA(Uluslararası Gençlik Aktiviteleri Merkezi Derneği) ortağı olduğu Active Citizenship and Conflict Transformation” (Aktif Vatandaşlık ve Çatışma Dönüşümü) isimli eğitim kursu projesi 10-17 Haziran 2024 tarihleri arasında, Kıbrıs, Pervolia (Larnaca) gerçekleştirilecektir.

Bu eğitim kursu projesi projesinde 20-35 yaş arasında Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, Bosna Hersek, Sırbistan, Polonya, İspanya ve İtalya’dan 30 gençlik çalışanı yer alacak olup, IYACA adına 3 katılımcı katılacaktır.

Projenin amacı; Projemiz 30 gençlik çalışanını, kendi yerel gerçekliklerinde barış içinde bir arada yaşama yönünde harekete geçerek topluluk liderleri olarak hareket etmelerine olanak sağlamak için aktif vatandaşlık becerileriyle geliştirmeyi planlamaktadır.

Projenin hedefleri;

Küresel kalkınma girişimlerinin başarısında, kuruluşlar arasındaki uluslararası ortaklıkların önemi ve ekip çalışması yadsınamaz derecede önem arz etmektedir. Gençlik çalışmalarında, uluslararası ortaklıkları geliştirmek için temsilcilerini, üyelerini, liderlerini ve gönüllüleri bir araya getirerek, aşağıdaki hedeflere ulaşmayı planlıyoruz.
Projenin hedefleri şunlardır:

 • * Katılımcıların çatışmanın doğasına dair anlayışlarını ve sürdürülebilir pozitif barışa yönelik çalışma yaklaşımlarını geliştirmek;
 • *Çatışma analizi araçlarını öğrenerek katılımcıların sosyal gerçeklikleri ve insan haklarına yönelik zorluklar hakkındaki eleştirel düşüncelerini güçlendirmek;
 • *Liderlik, siyasi katılım, mevcut çatışmalar konusunda farkındalık yaratma ve diyaloğu kolaylaştırma gibi aktif vatandaşlık ve gençlik katılımına ilişkin becerileri yansıtmak ve geliştirmek;
 • *Katılımcılara, özellikle şiddetsiz iletişim, çatışma yönetimi, aktif dinleme ve empati pratiği olmak üzere yerel gençlik çalışmalarında kullanabilecekleri şiddetsiz çatışma dönüşümüne ilişkin pratik araçlar sağlamak;
 • *Katılımcıların kendi topluluklarındaki çatışmaları dönüştürmede barışçıl liderler olarak hareket edecekleri en az 6 takip eyleminin planlanmasını sağlamak;
 • * Proje çeşitliliği teşvik ederek toplumlar arasında dayanışmayı güçlendirmeyi, hoşgörüyü ve karşılıklı anlayışı teşvik etmeyi hedefliyor.

 • STK'lar arasındaki uluslararası ortaklıklar gençlik çalışanlarına, liderlerine, gönüllülere nasıl çalışacakları konusunda yeni fikirler edinmek için deneyimlerini dünyanın her yerindeki meslektaşlarıyla paylaşmak imkanı sağlamaktadır. Sadece gençlik çalışanları için değil aynı zamanda gençler için de uluslararası hareketlilik yaratma ilhamı, bu projenin temel hedefleri arasındadır.

  Katılımcılar yaygın ve sargın öğrenme metotların kullanıldığı projenin sonunda YOUTHPASS sertifikası alacaktır. Bu sertifika katılımcının kariyer planlamasına etki edebilecek önemli bir kazanımdır. Youth Peace Ambassadors (koordinatör) isimli kurumun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

  KATILIM KOŞULLARI

  Projeye aşağıdaki koşulları sağlayan veya kabul eden gençler başvuru yapabilirler. Lütfen bu koşulları sağlamıyor veya kabul etmiyorsanız başvuru formunu doldurmayınız!!! Ailenizden, Sevgilinizden veya bir kurumdan izin almak gibi bir sorumluluğunuz varsa, önce izinlerinizi alıp sonrasında başvuru yapınız.

 • 20-35 yaş aralığında olmak
 • Proje konusuna ilgi duyan,
 • Kendi topluluklarında gençlerle çalışan veya çalışmak isteyen gençlik çalışanları veya tutkulu bireyler
 • Toplumsal hareketlerde aktif olan kişiler veya özellikle gençlik derneklerinde yaygın eğitimde kolaylaştırıcı veya eğitimci olarak aktif olan kişiler
 • IYACA derneğinin en az 1 faaliyetinde yer almış olmak veya Üniversitede seçmeli “Gönüllülük” dersini almış olmak
 • Projeyi İngilizce dilinde takip edebilecek düzeyde olmak,
 • Projeyi bir tatil veya seyahat fırsatı olarak görmeyen
 • Proje sonunda blog/film, rapor hazırlamayı kabul eden
 • Projeden elde ettiği kazanımları yaygınlaştıracak
 • Faaliyetlere tam katılım sağlayabilecek
 • Seyahat engeli olmamak
 • Açık fikirli, yeniliklere, paylaşıma ve öğrenmeye açık olmak
 • IYACA ile katılım/öğrenme sözleşmesi imzalamayı kabul etmek
 • Proje öncesi faaliyetlere yönelik(kültürel gece, organizasyon tanıtımı ve araştırma) hazırlık yapmak
 • Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Coğrafi ve Eğitimsel sebeplerle dezavantajlı olmak tercih/öncelik sebebi olabilir.

 • YOLCULK ve VİZE HAKKINDA

  Yolculuk, vize, konaklama ve yemekler koordinatör kurum tarafından proje bütçesinden Erasmus+ kuralları doğrultusunda karşılanmaktadır. Proje kapsamında, seyahat sağlık sigortası, pasaport, vize başvurusu için bir şehirden başka bir şehre yapılan seyahat / konaklama vb.. masraflar katılımcının sorumluluğunda olup, proje bütçesinden karşılanmamaktadır.

  Bu projeye özel olarak katılımcılar öncelikle Yunanistan’a giderek oradan Kıbrıs’a gidiş için vize alacaklar. Dolayısı ile projeden 1 veya 2 gün önce katılımcılar Yunanistan’a gidecek. Yunanistan’daki vize masrafları proje kapsamında karşılanırken orda kalınan süredeki bireysel masraflar konaklama ve yemekler karşılanmayacaktır.

  Yolculuk biletleri projeye giden tüm katılımcılarla birlikte IYACA tarafından belirlenen plan doğrultusunda alınır. Katılımcı projeye giderken tüm seyahat masraflarını yapması gerekmektedir.

  Katılımcı vize, uçak, otobüs ve tren biletlerine ait faturaların asıllarını, uçak biniş kartlarının gidiş - dönüş tamamını Ev sahibi kurum veya IYACA’ya teslim etmek zorundadır. Katılımcı yolculuk evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda, yolculuk ve vize masrafları proje kapsamında iadesini alır. Ancak katılımcı kaybettiği evrakların ödemesini alamaz. Özellikle uçak biniş kartını (boarding card) kaybeden katılımcı uçak biletinin ödemesini alamaz. Eğer katılımcı faaliyetlere tam olarak katılmaz ise koordinatör kurum katılımcının yolculuk ödemesini yapmama veya projeden tamamen çıkarma hakkı bulunmaktadır.

  Yolculuk ve Vize masrafları ödemesi, genellikle projeden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bazen bu süre 3 ay sürebilmektedir. Bu sebeple IYACA ortak olduğu proje kapsamında gönderdiği katılımcıların yolculuk ve vize ödemesinin gecikmesinden sorumlu değildir.

  Vize başvurusu için gerekli evraklar gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu katılımcı tarafından yapılır. Katılımcı vize evraklarının neler olduğunu araştırma ve hazırlamakla yükümlüdür. IYACA projeye göndereceği katılımcıya vizesinin onaylanması konusunda garanti vermez, bu tamamen konsolosluğun yetkisindedir.

  BAŞVURU HAKKINDA

  Projede aktif olarak yer alabilecek, kendini geliştirmek isteyen, farklı toplumlardan gençlerle bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşmak ve öğrenmek isteyen gençler, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilirler.

  Son başvuru tarihi: 22.04.2024 saat 20.00’dır.

  Başvuru sonuçları 23.04.2024 tarihinde tüm katılımcılara mail yoluyla bildirilir.

  Comments are closed.