Digital Skills Through Literature(DIGI-Lit)

25 Mayıs 2023, Comments Digital Skills Through Literature(DIGI-Lit) için yorumlar kapalı
PROJE HAKKINDA

IYACA(Uluslararası Gençlik Aktiviteleri Merkezi Derneği) Erasmus+ Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği kapsamında ortağı olduğu “Digital skills through literatüre (DIGI Lit)” isimli gençlik değişimi projesi 03-11 Temmuz 2023 tarihleri arasında Romanya’nın, Bükreş-Adunatii Copaceni şehrinde gerçekleştirilecektir. Türkiye, Hırvatistan, Makedonya, Letonya, Romanya ’dan toplam 30 genç projede yer alacaktır. IYACA adına 5 genç ve 1 grup lideri katılacaktır.

Projenin hedefleri;

 • Gençlerin dijital alanda bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek,
 • Gençlerin öğrenmeyi öğrenme ve kendini keşfetmelerini sağlamak,
 • Dijital kapsayıcılığı nasıl oluşturabileceğimiz konusunda katılımcıların dijital içerme konusunda bilgi beceri ve yeterliliklerini geliştirmek,
 • Gençler arasında uluslararası işrbirlikleri ve ortaklıkları arttırmak,
 • Gençlik çalışanlarının kültürlerarası öğrenme, çeşitlilik ve AB değerleri konusundaki bilgilerini, becerilerini geliştirmek;

 • Dijitalleşme hayatımızın birçok noktasına dokunurken, bu proje iki ihtiyacı bir araya getiriyor ve halihazırda online ortamda vakit geçiren gençleri, dijital becerilerini geliştirmelerine destek olarak edebiyatla yakınlaştırıyoruz. Gençleri dijital çağda da, özellikle de edebiyat okumaya teşvik etmek istiyoruz çünkü çevremizdeki dünyayı anlama şeklimiz, dijital kapsayıcılık ve aynı zamanda insanların duyguları üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Pek çok araştırmacı edebiyatın olumlu duygular ve empati geliştirme üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu konusunda hemfikirdir. Bu sebeple dijitalleşmenin durmaksıızn devam ettiği dünyamızda sağlıklı-sürdürlebilir ilişkiler ve çevre oluşturmak için bu projeyi gerçekleştiryoruz.

  Tüm çalışma yöntemleri yaygın eğitim yöntemlerine (ekip oluşturma etkinlikleri, rol oynama, simülasyon, grup çalışması, görsel-işitsel yöntemler, eşler arası öğrenme, tartışmalar ve sunumlar) dayalı olacaktır. Projemizde; Tartışma ve dinleme, Sosyal Becerilerinizi geliştirme (empati, iletişim , farkındalık , takım çalışması,yaratıcılık), Farklı eğitimciler ve gençlik çalışanları ile tanışma, ortaklık ve işbirliği kurma, Öğrenme, paylaşma, zorluklarla mücadele ve gelişim odaklı bir faaliyet programı uygulanacaktır.

  Bu gençlik değişimi projesinde, 14-20 yaş arasında dijital araçlar, dijitalleşme konularına ilgi duyan ve bunu bir dahil etme aracı olarak kullanabilecek gençler ve 18 yaşından büyük (yaş sınırı yok) AB projelerinde deneyimli ve tercihen yaygın eğitim ile ilgili becerilere sahip gençlik liderleri projede yer alacak.

  Katılımcılar yaygın ve sargın öğrenme metotların kullanıldığı proje faaliyetlerinden elde ettiği kazanımları kanıtlayan YOUTHPASS sertifikasını alacaktır.

  Proje Filologisme isimli kurumun ev sahipliğinde (kordinatör) gerçekleştirilecektir. Proje Bükreş'e 10 km uzaklıkta bulunan Adunații Copăceni kasabasında HOSPICE Casa Speranței isimli yerde gerçekleştirilecektir.

  KATILIM KOŞULLARI

  Projeye aşağıdaki koşulları sağlayan veya kabul eden gençler başvuru yapabilirler. Lütfen bu koşulları sağlamıyor veya kabul etmiyorsanız başvuru formunu doldurmayınız! Ailenizden, Sevgilinizden veya bir kurumdan izin almak gibi bir sorumluluğunuz varsa, önce izinlerinizi alıp sonrasında başvuru yapınız.

  • *14-20 yaş aralığında olmak
  • *Proje konusuna ilgi duyan,
  • *Projeyi İngilizce dilinde takip edecek yeterliliğe sahip olmak,
  • *Projeyi bir tatil veya seyahat fırsatı olarak görmeyen
  • *Proje sonunda blog/film, rapor hazırlamayı kabul eden
  • *Projeden elde ettiği kazanımları yaygınlaştıracak
  • *Faaliyetlere tam katılım sağlayabilecek
  • *Seyahat engeli olmamak
  • *Açık fikirli, yeniliklere, paylaşıma ve öğrenmeye açık olmak
  • *IYACA ile katılım/öğrenme sözleşmesi imzalamayı kabul etmek
  • *Proje öncesi faaliyetlere yönelik(kültürel gece, organizasyon tanıtımı ve araştırma) hazırlık yapmak
  • *Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Coğrafi ve Eğitimsel sebeplerle dezavantajlı olmak tercih/öncelik sebebi olabilir.

  YOLCULUK VE VİZE HAKKINDA

  Yolculuk ve vize masrafları, projeden Erasmus+ kuralları doğrultusunda ödenmektedir. Yolculuk biletleri projeye giden tüm katılımcılarla birlikte IYACA tarafından belirlenen plan doğrultusunda alınır. Katılımcı projeye giderken tüm seyahat masraflarını yapması gerekmektedir.

  Konaklama ve yemekler ev sahibi kurum tarafından karşılanmakta olup, konaklama bir Otel veya Hostel olabilir. Odalar 2, 3 veya 4kişilik olabilir ve farklı ülkeden kişilerle aynı odada kalabilirsiniz.

  Katılımcı vize, uçak, otobüs ve tren biletlerine ait faturaların asıllarını, uçak biniş kartlarının gidiş - dönüş tamamını Ev Sahibi Kurum veya IYACA’ya teslim etmek zorundadır. Katılımcı yolculuk evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda, yolculuk ve vize masrafları proje kapsamında iadesini alır. Ancak katılımcı kaybettiği evrakların ödemesini alamaz. Özellikle uçak biniş kartını (boarding card) kaybeden katılımcı uçak biletinin ödemesini alamaz. Eğer katılımcı faaliyetlere tam olarak katılmaz ise koordinatör kurum katılımcının yolculuk ödemesini yapmama veya projeden tamamen çıkarma hakkı bulunmaktadır.

  Yolculuk ve Vize masrafları ödemesi, genellikle projeden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bazen bu süre 3 ay sürebilmektedir. Bu sebeple IYACA ortak olduğu proje kapsamında gönderdiği katılımcıların yolculuk ve vize ödemesinin gecikmesinden sorumlu değildir.

  Vize başvurusu için gerekli evraklar gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu katılımcı tarafından yapılır. Katılımcı vize evraklarının neler olduğunu araştırma ve hazırlamakla yükümlüdür. IYACA projeye göndereceği katılımcıya vizesinin onaylanması konusunda garanti vermez, bu tamamen konsolosluğun yetkisindedir.

  BAŞVURU HAKKINDA

  Projede aktif olarak yer alabilecek, kendini geliştirmek isteyen, farklı toplumlardan gençlerle bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşmak ve öğrenmek isteyen gençler, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilirler.
  Son başvuru tarihi: 27.04.2023 saat 23.00’dır.
  Başvuru sonuçları 29.05.2023'de tüm katılımcılara mail yoluyla bildirilir.

  Comments are closed.