Fostering Critical Thinking

24 Ağustos 2023, Comments Fostering Critical Thinking için yorumlar kapalı
PROJE HAKKINDA

IYACA(Uluslararası Gençlik Aktiviteleri Merkezi Derneği) ortağı olduğu "Who? What? Where? When? Why? How? Fostering Critical Thinking in Youth” isimli erasmus+ gençlik çalışanlarının hareketliliği projesi 2 aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. IYACA adına 4 genç katılacaktır.
Projenin 1. Aşaması: Centre de Theix, Clermont-Ferrand, Fransa’da 11-18 Eylül 2023
Projenin 2. Aşaması: İstanbul, Türkiye’de 01-07 Mart 2024

Projede Yunanistan, Romanya, İspanya, Türkiye, Fransa ve Hırvatistan'dan 30 gençlik çalışanın dahil olacağı eğitim kurusu projesinde yaygın eğitim(NFL) ilkelerine dayalı bir öğrenme ortamı yaratmayı hedefleyerek, katılımcıların çok gerçekçi karar verme süreçlerine, çatışmalı anların simülasyonlar, role oyunları, grup çalışmaları ve tiyatroya dayalı bir metodoloji kullanılacaktır.

Projenin hedefleri;

Projenin hedefleri; *Beceri paylaşımı yoluyla gençlik çalışanlarının kapasitelerini güçlendirmek ve Eleştirel Düşünme hakkındaki bilgi ve anlayışlarını geliştirmek
*Gençlik çalışanlarının eleştirel düşünmeyi, sorun gidermeyi, işbirlikçi düşünmeyi ve problem çözmeyi daha iyi anlamak için gerekli beceriler, araçlar ve yöntemlerle gelişimlerine katkı sağlamak
*Gençlik çalışanlarına, gençleri eleştirel düşünmeye daha derin bir düzeyde nasıl dahil edebileceklerini daha iyi anlamak için farklı beceriler, araçlar ve yöntemler kullanmanın faydalarını göstemek
*Eleştirel Düşünme konusunda yaygın eğitim tekniklerinin kullanım yetkinliğinde gelişim sağlamak
*Gençlere yönelik, Eleştirel Düşünme hakkında bilgi, araçlar, çalıştaylar, eğitmenlerin iletişim bilgileri ve kaynakları içeren bir rehber kitap geliştirmek

Erasmus+ Programı Fransa Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen proje gençlik çalışanlarının bilgi beceri ve kazanımlarının gelişimini sağlamak için geliştirilmiştir. Katılımcılar yaygın ve sargın öğrenme metotların kullanıldığı projenin sonunda YOUTHPASS sertifikası alacaktır. Bu sertifika katılımcının kariyer planlamasına etki edebilecek önemli kazanımdır. Proje “Reseau Professionnel de la Jeunesse en Auvergne” isimli kurumun ev sahipliğinde (koordinatör) gerçekleştirilecektir.

KATILIM KOŞULLARI

Projeye aşağıdaki koşulları sağlayan veya kabul eden gençler başvuru yapabilirler. Lütfen bu koşulları sağlamıyor veya kabul etmiyorsanız başvuru formunu doldurmayınız!!! Ailenizden, Sevgilinizden veya bir kurumdan izin almak gibi bir sorumluluğunuz varsa, önce izinlerinizi alıp sonrasında başvuru yapınız.

 • *18-40 yaş aralığında olmak
 • *Proje konusuna ilgi duyan, ve ulusal çapta eğitim vermeyi taahhüt eden
 • *Faaliyetleri İngilizce dilinde takip edebilecek,
 • *Projeyi bir tatil veya seyahat fırsatı olarak görmeyen
 • *Proje sonunda blog/film, rapor hazırlamayı kabul eden
 • *Projeden elde ettiği kazanımları yaygınlaştıracak
 • *Faaliyetlere tam katılım sağlayabilecek
 • *Seyahat engeli olmamak
 • *Açık fikirli, yeniliklere, paylaşıma ve öğrenmeye açık olmak
 • *IYACA ile katılım/öğrenme sözleşmesi imzalamayı kabul etmek
 • *Proje öncesi faaliyetlere yönelik(kültürel gece, organizasyon tanıtımı ve araştırmalar) hazırlık yapmayı kabul etmek
 • *Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Coğrafi ve Eğitimsel sebeplerle dezavantajlı olmak tercih/öncelik sebebi olabilir.

YOLCULUK ve VİZE HAKKINDA

Yolculuk, vize, konaklama ve yemekler koordinatör kurum tarafından proje bütçesinden Erasmus+ kuralları doğrultusunda karşılanmaktadır. Proje kapsamında, seyahat sağlık sigortası, pasaport, vize başvurusu için bir şehirden başka bir şehre yapılan seyahat / konaklama vb… masraflar katılımcının sorumluluğunda olup, proje bütçesinden karşılanmamaktadır. Yolculuk planı, tüm katılımcılarla birlikte IYACA sorumlusu ile birlikte yapılır ve birlikte biletler alınır. Katılımcı projeye giderken tüm seyahat masraflarını yapması gerekmektedir.

Katılımcı vize, uçak, otobüs ve tren biletlerine ait faturaların asıllarını, uçak biniş kartlarının gidiş - dönüş tamamını Ev Sahibi Kurum veya IYACA’ya teslim etmek zorundadır. Katılımcı yolculuk evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda, yolculuk ve vize masrafları proje kapsamında iadesini alır. Ancak katılımcı kaybettiği evrakların ödemesini alamaz. Özellikle uçak biniş kartını (boarding card) kaybeden katılımcı uçak biletinin ödemesini alamaz. Eğer katılımcı faaliyetlere tam olarak katılmaz ise koordinatör kurum katılımcının yolculuk ödemesini yapmama veya projeden tamamen çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Yolculuk ve Vize masrafları ödemesi, genellikle projeden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bazen bu süre 3 ay sürebilmektedir. Bu sebeple IYACA ortak olduğu proje kapsamında gönderdiği katılımcıların yolculuk ve vize ödemesinin gecikmesinden sorumlu değildir.

Vize başvurusu için gerekli evraklar gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu katılımcı tarafından yapılır. Katılımcı vize evraklarının neler olduğunu araştırma ve hazırlamakla yükümlüdür. IYACA projeye göndereceği katılımcıya vizesinin onaylanması konusunda garanti vermez, bu tamamen konsolosluğun yetkisindedir.

BAŞVURU HAKKINDA

Projede aktif olarak yer alabilecek, kendini geliştirmek isteyen, farklı toplumlardan gençlerle bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşmak ve öğrenmek isteyen gençler, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilirler.

Son başvuru tarihi: .24.08.2023 saat 23.30’dır.

Başvuru sonuçları 25.08.2023 tarihinde tüm katılımcılara mail yoluyla bildirilir.

Comments are closed.