Show Me Your Story

11 Mayıs 2023, Comments Show Me Your Story için yorumlar kapalı
PROJE HAKKINDA

IYACA(Uluslararası Gençlik Aktiviteleri Merkezi Derneği) ortağı olduğu “Show Me Your Story” isimli gençlik hareketliliği Ahgrigento (Sicilya)/ Italya’da 19-26 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

İtalya, Fransa, Yunanistan, Romanya, İspanya ve Türkiye’den 42 gencin dahil olacağı gençlik değişimi projesinde, IYACA adına 7 genç katılacaktır. Yaygın eğitim(NFL) ve sargın (IL) ilkelerine dayalı bir öğrenme ortamı yaratmayı hedefleyerek, katılımcıların çok gerçekçi karar verme süreçlerine, çatışmalı anların simülasyonlar, role oyunları, grup çalışmaları ve tiyatroya dayalı bir metodoloji kullanılacaktır.

Bu gençlik değişimi projesinde, 18-30 yaş arasında dijital hikaye anlatıcılı ve dijitalleşme konularına ilgi duyan ve bunu bir dahil etme aracı olarak kullanabilecek gençler ve 18 yaşından büyük (yaş sınırı yok) AB projelerinde deneyimli ve tercihen yaygın eğitim ile ilgili becerilere sahip gençlik liderleri projede yer alacak.

Bu proje ile ele almak istediğimiz ihtiyaç, mültecilerin hepimiz gibi insan olduğunu ve rakamların arkasında, çoğu zaman duyulması gereken kişisel, yıkıcı hikayeler olduğunu ana hatlarıyla belirtmektir. Gençler arasında farkındalığı artırarak ve duyarlı ve aktif Gençliğin topluma ve sosyal içermenin başarılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini vurgulayarak aktif vatandaşlığın güçlendirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu gençlik değişimi projesi Erasmus+ gençlik hareketliği- gençlik değişimi kapsamında finanse edilmektedir.

Projenin hedefleri;

 • *Gençleri ve gelişimlerini desteklemek: uluslararası işrbirlikleri, ortaklıklar;
 • *Gençlerin öğrenmeyi öğrenme. kendini keşfetmelerini sağlamak,
 • *Gençlerin dijital hikaye anlatıcılığı becerilerini geliştirmek;
 • *Gençlerin dijital yeterliliklerini geliştirmek;
 • * Aktif vatandaşlık ve sosyal yeterlilikleri geliştirmek;
 • * Gençler arasında kültürlerarası diyaloğu geliştirmek için barış, toplumsal uyum, anlayış ve dayanışmayı güçlendirmek;

 • Tüm çalışma yöntemleri yaygın eğitim yöntemlerine (ekip oluşturma etkinlikleri, rol oynama, simülasyon, grup çalışması, görsel-işitsel yöntemler, eşler arası öğrenme, tartışmalar ve sunumlar) dayalı olacaktır. Projemizde; Tartışma ve dinleme, Sosyal Becerilerinizi geliştirme (empati, iletişim , farkındalık , takım çalışması,yaratıcılık), Farklı eğitimciler ve gençlik çalışanları ile tanışma, ortaklık ve işbirliği kurma, Öğrenme, paylaşma, zorluklarla mücadele ve gelişim odaklı bir faaliyet programı uygulanacaktır.

  Erasmus+ Programı Italya Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen proje gençlik çalışanlarının bilgi beceri ve kazanımlarının gelişimini sağlamak için geliştirlmiştir. Katılımcılar yaygın ve sargın öğrenme metotların kullanıldığı projenin sonunda YOUTHPASS sertifikası alacaktır. Bu sertifika katılımcının kariyer planlamasına etki edebilecek önemli kazanımdır. Proje “Free Minds in Action” isimli kurumun ev sahipliğinde (kordinatör) Italya’nın Agrigento şehrinde gerçekleştirilecek

  KATILIM KOŞULLARI

  Projeye aşağıdaki koşulları sağlayan veya kabul eden gençler başvuru yapabilirler. Lütfen bu koşulları sağlamıyor veya kabul etmiyorsanız başvuru formunu doldurmayınız!!! Ailenizden, Sevgilinizden veya bir kurumdan izin almak gibi bir sorumluluğunuz varsa, önce izinlerinizi alıp sonrasında başvuru yapınız.

  • *18-30 yaş aralığında olmak
  • *Dijital araçlarla ilgilenen>
  • *Proje konusuna ilgi duyan, ve ulusal çapta eğitim vermeyi taahhüt eden
  • *Faaliyetleri İngilizce dilinde takip edebilecek,
  • *Projeyi bir tatil veya seyahat fırsatı olarak görmeyen
  • *Proje sonunda blog/film, rapor hazırlamayı kabul eden
  • *Projeden elde ettiği kazanımları yaygınlaştıracak
  • *Faaliyetlere tam katılım sağlayabilecek
  • *Seyahat engeli olmamak
  • *Açık fikirli, yeniliklere, paylaşıma ve öğrenmeye açık olmak
  • *IYACA ile katılım/öğrenme sözleşmesi imzalamayı kabul etmek
  • *Proje öncesi faaliyetlere yönelik(kültürel gece, organizasyon tanıtımı ve araştırmalar) hazırlık yapmayı kabul etmek
  • *Ekonomik, Sosyal, Kültürel, Coğrafi ve Eğitimsel sebeplerle dezavantajlı olmak tercih/öncelik sebebi olabilir.

  YOLCULUK VE VİZE HAKKINDA

  Yolculuk, vize, konaklama ve yemekler koordinatör kurum tarafından proje bütçesinden Erasmus+ kuralları doğrultusunda karşılanmaktadır. Proje kapsamında, seyahat sağlık sigortası, pasaport, vize başvurusu için bir şehirden başka bir şehre yapılan seyahat / konaklama vb… masraflar katılımcının sorumluluğunda olup, proje bütçesinden karşılanmamaktadır. Yolculuk planı, tüm katılımcılarla birlikte IYACA sorumlusu ile birlikte yapılır ve birlikte biletler alınır. Katılımcı projeye giderken tüm seyahat masraflarını yapması gerekmektedir.

  Katılımcı vize, uçak, otobüs ve tren biletlerine ait faturaların asıllarını, uçak biniş kartlarının gidiş - dönüş tamamını Ev Sahibi Kurum veya IYACA’ya teslim etmek zorundadır. Katılımcı yolculuk evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda, yolculuk ve vize masrafları proje kapsamında iadesini alır. Ancak katılımcı kaybettiği evrakların ödemesini alamaz. Özellikle uçak biniş kartını (boarding card) kaybeden katılımcı uçak biletinin ödemesini alamaz. Eğer katılımcı faaliyetlere tam olarak katılmaz ise koordinatör kurum katılımcının yolculuk ödemesini yapmama veya projeden tamamen çıkarma hakkı bulunmaktadır.

  Yolculuk ve Vize masrafları ödemesi, genellikle projeden 1 ay sonra yapılmaktadır. Bazen bu süre 3 ay sürebilmektedir. Bu sebeple IYACA ortak olduğu proje kapsamında gönderdiği katılımcıların yolculuk ve vize ödemesinin gecikmesinden sorumlu değildir.

  Vize başvurusu için gerekli evraklar gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu katılımcı tarafından yapılır. Katılımcı vize evraklarının neler olduğunu araştırma ve hazırlamakla yükümlüdür. IYACA projeye göndereceği katılımcıya vizesinin onaylanması konusunda garanti vermez, bu tamamen konsolosluğun yetkisindedir.

  BAŞVURU HAKKINDA

  Projede aktif olarak yer alabilecek, kendini geliştirmek isteyen, farklı toplumlardan gençlerle bilgi, beceri ve yeteneklerini paylaşmak ve öğrenmek isteyen gençler, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilirler.

  Son başvuru tarihi: .12.05.2023 saat 17.00’dır.

  Başvuru sonuçları 13.05.2023 tarihinde tüm katılımcılara mail yoluyla bildirilir.

  Comments are closed.